Lehetőségek SMART megoldásokra

 

A Bizottság vitát indít a népesség elöregedésének hatására adható válaszokról

 

Az Európai Bizottság a mai napon zöld könyvet fogadott el és ezzel széles körű politikai vitát indított az európai öregedő társadalommal kapcsolatos kihívásokról és lehetőségekről. A zöld könyv meghatározza e hangsúlyos demográfiai trend gazdaságunkra és társadalmunkra gyakorolt hatását, és felkéri a polgárokat, hogy egy 12 hétig tartó nyilvános konzultáció keretében fejtsék ki véleményüket a lehetséges megoldásokról.

 

A zöld könyv keretbe foglalja az idősödésről szóló vitát azzal, hogy felvázolja a társadalmunkat érintő demográfiai változások gyorsaságát és nagyságrendjét, valamint a szakpolitikáinkat befolyásoló hatásokat, továbbá, hogy a válaszok érdekében milyen kérdéseket kell feltennünk. Ez mindenre kiterjed az egészséges életmódtól és az egész életen át tartó tanulástól kezdve az idősebb népesség gondozását szolgáló egészségügyi és ellátási rendszerek megerősítéséig. A zöld könyv kiemeli a munkaerő iránti fokozott igényt, rámutat a munkahelyteremtési lehetőségekre, és megvizsgálja az idősödésnek a karrierre, a jólétre, a szociális védelemre és a termelékenységre gyakorolt hatását.

 

A Bizottság életciklus-alapú szemléletet alkalmaz, amely tükrözi az idősödés minden generációra és életszakaszra gyakorolt egyetemes hatását. Ezzel kiemeli a megfelelő egyensúly megteremtésének fontosságát a jóléti rendszereink szempontjából fenntartható megoldások és a nemzedékek közötti szolidaritás erősítése között.

 

Az elkövetkező évtizedekben növekedni fog az idősek száma az EU-ban. Jelenleg a népesség 20 %-a 65 év feletti, és az előrejelzések szerint arányuk 2070-re 30 % lesz. Ezzel egyidejűleg a 80 év felettiek aránya várhatóan több mint megduplázódik és 2070-re eléri a 13 %-ot. Hasonlóképpen a feltehetően tartós ápolásra-gondozásra szorulók száma az EU 27 tagállamában a 2016. évi 19,5 millióról 2030-ra 23,6 millióra, 2050-re pedig 30,5 millióra fog emelkedni.

 

További lépések

 

A ma elindított széles körű nyilvános konzultáció nyitva áll az összes tagállam valamennyi érdeklődő polgára és – többek között regionális, illetve helyi szintű – szervezete előtt. A konzultáció eredményei hozzá fognak járulni az egyének, illetve régiók és közösségek számára szükséges támogatás meghatározásához Az eredmények alapján a Bizottság mérlegelni fogja az idősödéssel kapcsolatos kérdések kezelésére irányuló tagállami és regionális szintű erőfeszítések megerősítését célzó lehetséges szakpolitikai válaszlépéseket.

 

Háttér-információk

 

A Bizottság az EU politikai menetrendjében kiemelt helyet szentel a demográfiai kérdéskörének. A demográfiai változások hatásáról szóló 2020. júniusi jelentésében megállapította, hogy az elmúlt öt évtizedben a születéskor várható élettartam a férfiak és a nők esetében is körülbelül 10 évvel nőtt. Az idősödésről szóló zöld könyv e jelentés első eredménye, amely vitát indít az Európát érintő, demográfiai elöregedéssel kapcsolatos főbb kérdésekről. Ezt a vidéki térségek hosszú távú jövőképének kidolgozása fogja követni, amelynek során a Bizottság az elnéptelenedés kérdésével is foglalkozni fog.

 

Forrás: Európai Bizottság sajtósarok

Aktuális

PÁLYÁZATI FELHÍVÁS

Okos Falu Cím elnyerésére

Tovább »
Események
Április 2024
HKSzeCsPSzoV
1234567
891011121314
1516171819
20
21
22232425262728
2930     
Hírlevélre feliratkozás

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy értesüljön az aktuális hírekről, eseményekről!

Jelen honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.