Projekt célok
A projekt átfogó célja a dél-szlovákiai és észak-magyarországi hátrányos helyzetű, határokon átnyúló térségekben a szellemi tulajdon javításához való hozzájárulás, az innovatív együttműködési struktúrák létrehozása és terjesztése mint az innováció gyakorlati megvalósítása.
Konkrét célok a következők:
- a vidéki közösségek környezetének és gazdaságának (helyi városok településeinek és azok agglomerációjának) rehabilitációja a helyi fenntartható foglalkoztatás létrehozásával és elterjesztésével;
- a hosszú távú ismeretek (szellemi tulajdon) vonzerejének és településprogramjának létrehozása és működtetése külső és belső szereplők bevonásával;
- a helyi civil közösségek (lakosok) hozzáállásának fejlesztése új életpálya-modellek és lehetőségek kidolgozásával, valamint új koncepcionális utak kialakításával és terjesztésével, főként a fenntarthatóság és az IKT területén.
A kiindulási helyzet leírása
A célcsoportok azonosítása
A projekt célcsoportja a társadalmilag marginalizált helyi lakosság a határ menti 3 megyében/krajs (Banskobystricky samospravny Kraj, Kosicky samospravny Kraj és Nógrád megye). A roma népesség jelentős arányt képvisel, a fő hangsúly az 5-18 éves korosztály.
Közvetlen kedvezményezettek (konzorciumi partnerek):
- felsőoktatási intézmények (SZIE, TUKE) oktatók és hallgatók
- kutatóintézet (MTA)
- civil szervezetek (ITA, ASTRA, e-Talentum, MVE)
- középfokú oktatási intézmény (Gimnazium Filakovo) diákok és tanárok
Közvetett kedvezményezettek (célcsoport):
- diákok és tanárok a helyi oktatási intézményekben (az óvodáktól a középiskolákig)
- lakosság és a megcélzott települések önkormányzatai
- vállalatok és alkalmazottai.
A közvetett célcsoportok részvételét a projektesemények részvételével biztosítják, mint például képzések, nyári táborok, iskolai klubok, figyelemfelkeltő és motiváló akciók.
A projekt előnyei
A globális tendenciák új kihívásokat jelentenek valamennyi közösség számára, függetlenül méretétől, pozíciójától a települési hierarchiában vagy a földrajzi elhelyezkedésben. Ezeknek a kihívásoknak a megválaszolása különösen nehéz a kisvárosok számára a projekt célterületén mind szociális, mind gazdasági, mind pedig egyéni szinten. Fő célunk a célcsoport helyzetének megváltoztatása oly módon, hogy a helyi közösségek és magánszemélyek rugalmasságát növeljük. Az alábbi konkrét előnyöket várjuk:
- a globális tendenciákba való fokozott integráció
- megerősített tudat, alternatív lehetőségek (életmód modellek)
- az új technológiákkal és a globális tendenciákkal szembeni nyitottság, mint az Ipar 4.0 (távmunka, digitális nomádok)
- a szellemi erőforrások nagyobb hozzáadott értéke és kritikus tömege (VERDI-NET)
- a helyi társadalmi, gazdasági és természeti környezet megnövekedett hírneve és láthatósága
- a terület nagyobb vonzereje mindenfajta befektetésnek (pénzügyi, emberi, szellemi)
A Smart Communities projekt keretében 5 alkalommal került sikeresen megrendezésre óvodáskorúak és kisiskolások számára motivációs bábjáték előadás 2018. május 14. és 15-én fenntartható fejlődés és az informatika témakörre fókuszálva az alábbi helyszíneken: